Ktoś traktuje kogoś z pogardą – jest to zdanie, które jak najbardziej można usłyszeć. Można też powiedzieć, że jest to dość znany temat, ale przyjrzyjmy się szczegółom. Czasami pewne sprawy mogą umknąć.
O co chodzi?
Najlepszym rozwiązaniem zdaje się koncentracja na definicji. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że pogarda oznacza patrzenie na innych z wyższością. Można też dodać, że jest to nieliczenie się z cudzym zdaniem i jawne okazywanie braku szacunku. Jeśli ktoś mówi o silnej niechęci wobec kogoś lub czegoś, również nie sposób się z tym nie zgodzić. Dobrze także pamiętać o tym, że pogarda jest równoznaczna z odwracaniem się od potrzeb innych – dana osoba nie stara się zrozumieć, co czują inni. Co więcej, wydaje się, że jest to coś, nad czym wiele osób może się nie zastanawiać.
Bardzo ważne jest też to, że przy pogardzie możemy mówić o patrzeniu, ale jednocześnie niewidzeniu tego, co istotne. Analogicznie przy słuchaniu – ktoś słucha, ale nie słyszy. Czy odczuwanie emocji innych – osoba postępująca z pogardą nie jest w stanie odczuwać tego, co czują inni.
Na pogardzie się nie kończy!
Dobrze też wiedzieć, że pogarda zazwyczaj jest początkiem – zazwyczaj możemy mówić o nienawiści, dyskryminacji czy wykluczeniu osób lub grup społecznych. Krótko mówiąc, sytuacja nie przedstawia się optymistycznie.
To wszystko wpływa na samopoczucie. Do tego nie jest tak, że mowa o kimś, kto jest zły i co za tym idzie, wyżywa się na innych. Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że mowa o osobie, która zwiększa poczucie własnej wartości (także pogarda przekłada się na manipulowanie sobą i innymi).
Jeśli szukasz portali ogólnotematycznych, warto zapoznać się z artykułami, które widnieją pod tym adresem.