Wpływ satysfakcji seksualnej na zdolności poznawcze u mężczyzn: Rezultaty pionierskich badań

Ciekawe rezultaty przynosi nowo przeprowadzone badanie, które ukierunkowane jest na sprawdzenie zależności między jakością życia seksualnego a pamięcią u mężczyzn w późniejszym wieku. Badanie, które zaangażowało ponad 800 mężczyzn w wieku 56-68 lat, sugeruje istnienie powiązania między stopniem satysfakcji płynącej z życia seksualnego a możliwościami intelektualnymi tych osób w przyszłości. Naukowcy namawiają do poszerzenia naszego podejścia do tematu problemów ze zdolnościami seksualnymi i erekcją u mężczyzn.

Niedawno opublikowany artykuł naukowy w „The Gerontologist” opisuje wyniki wieloletniego badania, które skupiało się na analizie wpływu zdrowia seksualnego na zdolności poznawcze. Przez okres dwunastu lat badacze skrupulatnie obserwowali ewolucję zdolności intelektualnych badanych osobników oraz stopień ich zadowolenia z życia seksualnego.

Wybór konkretnego przedziału wiekowego nie był przypadkowy. Zwykle to właśnie okres średniego wieku charakteryzuje się pojawieniem się problemów z erekcją, a także może to być czas, w którym zdolności pamięciowe i intelektualne mogą ulec pogorszeniu.

Zauważalnym aspektem tego badania jest fakt, że naukowcy monitorowali pamięć i funkcje seksualne ochotników na różnych etapach badania. To pozwoliło na analizę zmian występujących w czasie – podkreśla profesor Martin Sliwinski z Pennsylvania State University.

Chociaż autorzy badania przyznają, że znalezione korelacje pozwalają jedynie spekulować na temat relacji przyczynowo-skutkowych, istnieje już wiele dowodów naukowych, które wskazują na większe ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych takich jak demencja, choroba Alzheimera, schorzenia sercowo-naczyniowe i inne problemy powiązane ze stresem u osób odczuwających generalnie niski poziom satysfakcji z życia.

W przeciągu dwunastu lat obserwacji badacze zauważyli, że zdecydowanie pogorszenie lub poprawa funkcji seksualnych oraz zadowolenia z życia seksualnego wiązało się odpowiednio ze spadkiem lub wzrostem zdolności poznawczych. Profesor Sliwinski podkreśla, że poprawa jakości życia seksualnego może nawet prowadzić do poprawy funkcji pamięci.

Na podstawie obserwacji, naukowcy sugerują, że stan erekcji mężczyzn może być pomocny w identyfikacji osób narażonych na wczesne problemy z pamięcią i intelektem. „Mamy już leki na zaburzenia erekcji. Czego nie mamy, to skutecznego leczenia zaburzeń pamięci. Powinniśmy zatem traktować zaburzenia erekcji jako wiodący wskaźnik innych problemów zdrowotnych i skupić się na poprawie satysfakcji seksualnej oraz ogólnego samopoczucia, a nie tylko na leczeniu objawów” – zauważa ekspert.