Menopauza niesie ze sobą wiele transformacji związanych z hormonami w organizmie kobiety, które mogą prowadzić do różnych nieprzyjemnych efektów. Symptomy te obejmują uderzenia gorąca, wahania nastroju oraz występowanie infekcji intymnych, takich jak bakteryjne zapalenie pochwy czy grzybica pochwy. Zanikowe zapalenie pochwy jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych kobiet w okresie przekwitania.
Obraz menopauzy jest pełen zmian hormonalnych, które wywierają wpływ na całe ciało. Spadek poziomu estrogenów i progesteronu wpływa nie tylko na samopoczucie kobiety, ale także na jej układ płciowy. Skutkiem niższego stężenia estrogenów w krwi są cienkie, słabo ukrwione, suche i mniej elastyczne tkanki pochwy. Dochodzi również do remodelingu nabłonka wyścielającego narządy płciowe, a gruczoły wydzielnicze produkują mniejszą ilość wydzieliny, niż by tego wymagało zapotrzebowanie.
To wszystko sprzyja powstawaniu tak zwanej atrofii pochwy, która zwiększa ryzyko otarć i mikrourazów, a w konsekwencji – infekcji intymnych. Najczęściej obserwowane infekcje to grzybica pochwy i bakteryjna waginoza, inaczej nazywana bakteryjnym zapaleniem pochwy.
Choć odpowiednia higiena intymna jest kluczowa dla profilaktyki tego typu dolegliwości, często okazuje się niewystarczająca. W takim przypadku niezbędne staje się skonsultowanie problemu z ginekologiem, który może zastosować konkretną terapię.