Z poważnym niepokojem przyjęto najnowsze wyniki badania dotyczącego trwałości negatywnych skutków infekcji COVID-19 na jakość nasienia u mężczyzn. Badanie to wskazuje, że mężczyźni, którzy odnieśli powrót do zdrowia po chorobie COVID-19, nadal zmagały się z obniżoną koncentracją plemników oraz ich ograniczoną ruchliwością nawet po upływie trzech miesięcy od zakażenia.
Autorzy badania zaprezentowali swoje odkrycia podczas 39. rocznego zjazdu Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji Człowieka i Embriologii (ESHRE), który odbył się ostatnio w stolicy Danii – Kopenhadze. Badanie przeprowadzono wśród grupy mężczyzn, którzy byli dotknięci łagodną formą infekcji wirusem SARS-CoV-2.
Profesor Rocio Nunez-Calonge z Grupo Internacional de Reproduccion w Madrycie, będąca współautorką studium, wyjaśniła, że pomimo upływu około 100 dni od infekcji SARS-CoV-2, nie zaobserwowano poprawy w ilości oraz jakości plemników. Co więcej, profesor przypomniała, że normalnie proces powstawania nowych plemników trwa około 78 dni.
Dotychczasowe badania potwierdzały pogorszenie jakości nasienia po doświadczeniu choroby COVID-19, jednak nie było jasne, na jak długo ten negatywny efekt może utrzymać się. „Mielismy nadzieję, że jakość spermy poprawi się wraz z powstaniem nowych plemników, ale niestety tak się nie stało. Nie jesteśmy pewni, ile czasu zajmie przywrócenie normalnej jakości nasienia. Jest też możliwość, że COVID-19 powoduje trwałe pogorszenie stanu nasienia, nawet u mężczyzn, którzy przeszli jedynie łagodną formę infekcji”, stwierdziła profesor Nunez-Calonge.
Profesor Nunez-Calonge wraz ze swoim zespołem badawczym analizowała informacje zgromadzone od 45 mężczyzn, będących pacjentami sześciu różnych klinik specjalizujących się w leczeniu niepłodności. Ci pacjenci zostali włączeni do badania między lutym 2020 a październikiem 2022 roku. Wszystkich z nich dotknęła łagodna forma COVID-19. Próbki sperm zostały zebrane i przeanalizowane zarówno do 100 dni po zakażeniu, jak i po upływie tego okresu, z dostarczonych przez kliniki danych dotyczących liczebności i jakości plemników przed i po infekcji.