Starożytne wino pietruszkowe wg przepisu św. Hildegardy z Bingen: cudowny lek czy mit?

Święta Hildegarda z Bingen, benedyktyńska mistyczka i uzdrowicielka żyjąca w średniowieczu, pozostawiła po sobie impresywne dziedzictwo medyczne, które cieszy się uznaniem współczesnych naturoterapeutów. Jej spuścizna obejmuje księgi medyczne, które według legendy powstały na Boże polecenie. W jednej z nich znajduje się receptura na lecznicze wino pietruszkowe, znane ze swoich zdrowotnych właściwości wzmacniających i detoksykujących organizm.

Według przekazów św. Hildegardy, wino pietruszkowe ma nie tylko wzmacniać i oczyszczać organizm, ale również poprawiać krążenie krwi, chronić serce, usprawniać proces trawienia oraz pomagać w walce z bezsennością. W swojej księdze napisała: „Kiedy ktoś doświadcza bólów w sercu, trzustce lub boku, powinien gotować pietruszkę w winie, dodać trochę miodu i octu, a potem przefiltrować to przez tkaninę. Regularne spożywanie takiego napoju przyniesie ulgę”. Czy jednak ta średniowieczna mikstura rzeczywiście ma moc leczenia serca i dolegliwości układu pokarmowego? Wydaje się, że jedyny sposób, aby to ustalić, to spróbować jej na własnej skórze.

Chcesz przygotować to zdrowotne wino? Oto przepis:

Składniki:

  • 1 litr organicznego wina gronowego
  • 10 łodyg pietruszki z liśćmi
  • garść suszonych owoców głogu
  • szklanka miodu
  • 2 łyżki octu winnego

Sposób przygotowania:

Należy gotować owoce głogu i pietruszkę w winie na małym ogniu przez około 3 minuty. Następnie zdejmujemy garnek z ognia, dodajemy ocet i miód, mieszamy wszystko dokładnie, a potem ponownie doprowadzamy do wrzenia. Gorący wywar należy przecedzić i przelewać do szklanych butelek.

Zgodnie ze wskazówkami św. Hildegardy, lampkę tego pietruszkowego wina powinniśmy pić dwa razy dziennie przez kilka dni. Podobno taka kuracja ma rozgrzewać ciało, poprawiać krążenie krwi, oczyszczać krew, wzmocnić organizm i przywracać mu równowagę. Czy jednak takie wino różni się od popularnego grzańca? Aby to ocenić, trzeba spróbować tego starożytnego napoju!