Standardy wartości pulsu dla różnych grup wiekowych i płci

Tętno, które jest również nazywane pulsem, odnosi się do uderzeń krwi o ścianki tętnic i żył. Gdy krew zostaje wysłana z serca do tętnic, ich ścianki na moment ulegają deformacji. Ten moment jest możliwy do wyczuwania poprzez skórę, przez co można określić częstotliwość skurczów serca. Wartości pulsu zależą od wielu czynników, takich jak płeć czy wiek.

Portal Nowa Farmacja informuje, że najczęstszymi przyczynami zgonów wśród Polaków są choroby układu krążenia oraz nowotwory. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie stanu swojego układu naczyniowego, co może pomóc zapobiec różnym schorzeniom lub zwiększyć szanse na wyzdrowienie. Puls jest jednym z kluczowych wskaźników, który powinniśmy monitorować.

Puls można mierzyć w stanie spoczynku – kiedy nie wykonujemy żadnych aktywności fizycznych. Wtedy zazwyczaj jest on niższy. Istnieje też tzw. tętno wysiłkowe, które pojawia się podczas aktywności fizycznej i zazwyczaj jest wyższe.

Normy pulsu różnią się w zależności od płci i grupy wiekowej. W przypadku kobiet, te między 18. a 25. rokiem życia, które są w dobrej formie fizycznej, powinny mieć puls na poziomie od 66 do 69 uderzeń na minutę. Natomiast puls powyżej 85 uderzeń na minutę może świadczyć o złej kondycji fizycznej. Wiek od 26 do 35 lat wiąże się z prawidłowym pulsem wynoszącym od 65 do 68 uderzeń na minutę przy dobrej formie, natomiast powyżej 83 uderzeń na minutę oznacza gorszą kondycję.

W przypadku mężczyzn, ci w wieku od 18 do 25 lat i będący w dobrej kondycji powinni mieć puls od 62 do 65 uderzeń na minuję. Puls powyżej 82 uderzeń na minutę sugeruje gorszą kondycje fizyczną. Dla mężczyzn między 36 a 45 rokiem życia przy dobrej kondycji puls wynosi od 63 do 66, a przy przeciętnej – od 71 do 75 uderzeń.

Dzieci mają zazwyczaj wyższy puls. Jak podaje Diagnostyka+, noworodki mają tętno od 70 do 190 uderzeń na minutę, niemowlęta – od 80 do 160, dzieci między pierwszym a drugim rokiem życia – od 80 do 130, między trzecim a czwartym – od 80 do 120, między piątym a szóstym – od 75 do 115, a między siódmym a dziewiątym – od 70 do 110 uderzeń na minutę.

U osób starszych puls zazwyczaj zwalnia. Przyjmuje się, że normalny puls dla seniorów wynosi około 60 uderzeń serca na minutę.

Czytelnia Zdrowia podaje, że poza samymi normami pulsu, na prawidłowe tętno wpływają również inne czynniki. Należą do nich między innymi: napięcie tętnicy, odstępy między uderzeniami serca i ich siła, wysokość pulsu czy szybkość wypełniania i opróżniania tętnicy.