Ostroga piętowa, znana również jako zapalenie rozcięgna podeszwowego, jest schorzeniem spowodowanym zwyrodnieniowymi zmianami występującymi w guzie kości piętowej. Te zmiany prowadzą do formowania się narośli kostnej na powierzchni guza. Jest to stan chorobowy, który często wraca, szczególnie po przeciążeniu stopy. Charakteryzuje go symptomatyczny i dokuczliwy ból pięty podczas chodzenia. Terapia ostrogi piętowej obejmuje ćwiczenia rozciągające, masaże oraz zabiegi fizykoterapeutyczne.
Tytuł „ostroga piętowa” i „zapalenie rozcięgna podeszwowego” odnosi się do tego samego stanu, który jest częstą przyczyną uporczywego bólu pięty. Guz kości piętowej jest najczęściej odpowiedzialny za ten dyskomfort. Rozcięgno podeszwowe to mocna, zbita tkanka łączna, która rozciąga się na dolnej stronie stopy – od guza piętowego do pięciu stawów śródstopno-palcowych.
Biorąc pod uwagę funkcję rozcięgna podeszwowego w strukturze stopy, jego głównym zadaniem jest zapobieganie spłaszczeniu łuku podłużnego poprzez utrzymanie odpowiedniej elastyczności stopy. Umożliwia to stopy dostosowanie się do noszenia ciężaru ciała. Zaburzenia w sklepieniu stopy mogą prowadzić do takich stanów jak płaskostopie.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego, czyli ostroga piętowa, często występuje symetrycznie na obu stopach i może znacząco ograniczyć sprawność pacjenta. Niestety, skuteczne leczenie tego schorzenia jest wyjątkowo trudne.