Jeśli zauważyłeś, że stan Twojej skóry zaczyna Cię niepokoić, najważniejszym krokiem jest skonsultowanie się z dermatologiem. Specjalista w tej dziedzinie może pomóc Ci zrozumieć przyczynę problemu i zaproponować odpowiednie badania, które potwierdzą lub wykluczą diagnozę łuszczycy. Może to być jednak także inna choroba skórna lub po prostu konieczność zmiany metod pielęgnacji skóry, aby przywrócić jej równowagę. Ważne jest więc, aby wiedzieć, jakie są pierwsze oznaki łuszczycy.
Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, która objawia się na skórze jako czerwone, łuskowate wykwity. Zwykle dotyczy ona takich obszarów jak łokcie, kolana i głowa, choć może pojawić się gdziekolwiek na ciele czy twarzy. Chociaż ma ona podłoże genetyczne, istnieją dowody na to, że czynniki środowiskowe i styl życia mogą „uruchomić” jej rozwój. Na przykład, ekspozycja na promienie słoneczne, niewłaściwa dieta i używki mogą prowokować ataki choroby. Jednym z najczęstszych „zapalników” łuszczycy jest stres.
Objawy łuszczycy mogą się różnić w zależności od jej rodzaju. Typowe symptomy to czerwone plamy skóry, podrażnienie, łuszczenie się skóry, wykwity pokryte srebrzystymi łuskami i małe czerwonobrunatne grudki o złuszczającej się powierzchni. Czasami jedynym objawem może być łuszczyca paznokci. Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z lekarzem, który może postawić diagnozę i zaproponować odpowiednie badania, np. na obecność specyficznego genu w krwi w przypadku łuszczycowego zapalenia stawów.
Rozpoznanie łuszczycy wymaga profesjonalnej oceny lekarskiej. Lekarz bierze pod uwagę charakterystyczne wykwity skórne oraz ich lokalizację. W razie wątpliwości, lekarz może zlecić biopsję zmian skórnych oraz badanie histopatologiczne. Łuszczycę można pomylić na przykład z egzemą, dlatego diagnozę powinien postawić specjalista.
Chociaż nie ma jeszcze lekarstwa na łuszczycę, istnieje wiele produktów kosmetycznych i leków, które mogą złagodzić jej objawy. Choroba ta ma charakter nawrotowy, co oznacza, że remisje mogą trwać miesiącami, a nawet latami. Niestety, nawroty mogą nadejść niespodziewanie.
Dermatolog może przepisać specjalistyczne maści lub inne leki na łuszczycę, a także zalecić produkty kosmetyczne do codziennej pielęgnacji skóry. Systematyczna pielęgnacja skóry jest bardzo ważna i może przynieść dobre rezultaty. Kremy i mleczka zawierające ceramidy i lipidy pomagają odbudować warstwę ochronną skóry i zapobiegają jej wysuszeniu. Polecane są również kremy o bogatej konsystencji, intensywnie nawilżające masła oraz balsamy wzmacniające mikrobiom skóry.