Przetacznik – idealna alternatywa dla lawendy o pięknym kolorze, odporny na szkodniki i zimę

Przetacznik to roślina, która swoją budową i intensywnością kolorów kwiatów potrafi przyciągnąć wzrok. Ta bylina z rodziny babkowatych potrafi osiągnąć imponującą wysokość – zależnie od odmiany – nawet kilkadziesiąt centymetrów. Jej lancetowate liście oraz kwiaty o jasnych barwach są w stanie urzec od czerwca do października. Wskazujemy jak dbać o przetacznik, aby mógł rozkwitać w pełnej swojej okazałości w twoim ogrodzie.

Przetacznik jest rośliną, która może stanowić wyjątkowy element dekoracyjny twojego ogrodu. Co jest ważne dla tej rośliny i jak o nią zadbać, aby mogła odwdzięczyć się swym urokiem?

Jest wiele interesujących rzeczy, które warto wiedzieć o przetaczniku. Jest to bylina, która świetnie prezentuje się jako samodzielna roślina, ale równie dobrze sprawdza się w małych grupach tworzących bujną zieleń wzdłuż ścieżki ogrodowej. Przetacznik będzie doskonałym dopełnieniem innych bylin lub przestrzeni pod wysokimi iglakami. Wygląda równie dobrze w towarzystwie traw ozdobnych i jeżówek.

Przetacznik jest też doskonałym wyborem do tworzenia bukietów kwiatowych. Choć fioletowo-niebieska odmiana (przetacznik kłosowy) jest najbardziej popularna, warto poszukać sadzonek o barwie białej lub różowej. Najczęściej spotykane odmiany tej rośliny to przetacznik alpejski (Veronica alpina), przetacznik leśny (Veronica officinalis), przetacznik długolistny (Veronica longifolia), przetacznik goryczkowy (Veronica gentianoides) oraz wspomniany już przetacznik kłosowy (Veronica spicata).