Precyzyjna korekcja wzroku przy pomocy zaawansowanych technologii laserowych – pełny przegląd

Współczesne rozwiązania technologiczne znacznie zmieniły rzeczywistość osób borykających się z wadami refrakcyjnymi oka. Jeszcze niedawno, niemal jedynym dostępnym rozwiązaniem były okulary lub soczewki kontaktowe. Obecnie jednak, dzięki innowacyjnym technikom, takim jak laserowa korekcja wzroku, możliwe jest trwałe usunięcie wad i przywrócenie pełnej zdolności widzenia. Kluczowym elementem tego procesu jest precyzyjne modelowanie rogówki za pomocą lasera. Poniżej przedstawione zostały szczegółowe informacje na temat tej metody.

Zabieg korekcji wzroku za pomocą lasera to procedura chirurgiczna z zakresu chirurgii refrakcyjnej, której nadrzędnym celem jest wyeliminowanie wad wzroku. Zabieg polega na dokładnym kształtowaniu powierzchni rogówki oka za pomocą lasera excimerowego lub femtosekundowego, w celu skupienia promieni świetlnych na siatkówce i uzyskania ostrego obrazu. Moc wiązki laserowej jest dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta.

Nowoczesne technologie pozwalają na korektę następujących wad wzroku: krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu. W przypadku krótkowzroczności, spłaszczenie rogówki umożliwia wyraźne widzenie obiektów oddalonych. W przypadku dalekowzroczności proces polega na uwypukleniu rogówki, co zawdzięczać można krótkiej gałce oka lub zbyt płaskiej rogówce. Natomiast w przypadku astygmatyzmu, zabieg skupia się na znormalizowaniu struktury rogówki.

Laserowa korekcja wzroku jest możliwa do przeprowadzenia tylko wtedy, gdy wady refrakcyjne mieszczą się w określonych granicach: do -10 dioptrii dla krótkowzroczności, do +6 dioptrii dla dalekowzroczności oraz do +5 dioptrii dla astygmatyzmu. Jakiekolwiek przekroczenie tych wartości może prowadzić do komplikacji i nieskuteczności zabiegu.

Zabiegi korygujące wzrok za pomocą lasera mogą być przeprowadzone przy użyciu różnych technik, które różnią się m.in. sposobem korekcji, czasem rekonwalescencji oraz ceną. Do głównych metod należą metody powierzchowne (EBK, PRK, TransPRK, PTK) oraz głębokie, czyli płatkowe (Lasik, FemtoLasik). Wybór pomiędzy nimi zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta.