Z myślą o utracie zbędnych kilogramów, coraz więcej osób decyduje się na codzienną konsumpcję octu jabłkowego. Wielu z nich jest przekonanych, że spożywanie na pusty żołądek jednej łyżki lub łyżeczki tego płynu przed śniadaniem, może przynosić zauważalne efekty już po kilku lub kilkunastu tygodniach systematycznego stosowania.
Długotrwałe przekonanie o pozytywnym wpływie octu jabłkowego na proces redukcji masy ciała jest obecne w społeczeństwie od wielu lat. Ważne jest jednak, by podkreślić, że taka forma wspomagania odchudzania nie powinna być jedynym zastosowanym środkiem, ale raczej dodatkiem do zdrowego stylu życia. To oznacza potrzebę prowadzenia zrównoważonej diety, bogatej w wartościowe składniki odżywcze, a także regularnego uprawiania aktywności fizycznej. Nie należy traktować go jako panaceum na nadwagę czy otyłość.
Świeże badanie naukowe opublikowane w BMJ Nutrition, Prevention & Health potwierdza skuteczność octu jabłkowego w walce z nadmiarem kilogramów. Celem badania było zrozumienie, jak różnorodne dawki octu jabłkowego mogą wpływać na osoby borykające się z problemem nadwagi lub otyłości. Główny prowadzący badanie, Dr Rony Abou-Khalil ze Świętego Ducha Uniwersytetu w Kasliku w Libanie, zauważył, że wyniki badań wskazują na to, iż ocet jabłkowy może mieć pozytywny wpływ na poprawę parametrów metabolicznych związanych z otyłością i zaburzeniami metabolicznymi. Wyróżnił również, że ocet jabłkowy może być obiecującym suplementem diety przeciwdziałającym otyłości, który nie powoduje skutków ubocznych.
Badanie objęło grupę 120 młodych ludzi w wieku od 12 do 25 lat, w tym 46 mężczyzn i 74 kobiety. Wszyscy uczestnicy mieli nadwagę lub otyłość, a ich indeks masy ciała (BMI) oscylował pomiędzy 27 a 34. Badacze utworzyli cztery grupy badawcze, które przez okres 12 tygodni eksperymentowały z przyjmowaniem różnorodnych dawek octu jabłkowego. Trzy pierwsze grupy spożywały przed śniadaniem na czczo rożne ilości 5-procentowego octu jabłkowego – 5, 10 lub 15 ml. Ostatnia grupa otrzymywała placebo. Wszyscy uczestnicy badania przestrzegali „standardowej diety” i utrzymywali podobny poziom aktywności fizycznej.