Niedoceniana choroba stawów – reumatyzm: jak go zdiagnozować i skutecznie leczyć?

Reumatyzm, nazywany również chorobą mięśniowo-szkieletową, jest powiązany z wieloma trudnościami i dyskomfortem, takimi jak ból oraz obrzęk stawów, sztywność, a nawet problemy z poruszaniem się. Czasami krótkie epizody bólu nie powodują niepokoju, ale jeśli stan ten utrzymuje się dłużej lub się powtarza, konieczne jest konsultowanie się z lekarzem. Reumatyzm, jeżeli nie jest odpowiednio leczony, może prowadzić do niepełnosprawności. Ale czym dokładnie jest reumatyzm i kiedy powinniśmy się zgłosić do specjalisty?

Choroby reumatyczne obejmują schorzenia ścięgien, więzadeł, kości i mięśni stawów i są określane mianem chorób mięśniowo-szkieletowych. Typowe objawy reumatyzmu to ból stawów, ograniczenie ruchu w jednym lub kilku stawach, zapalenia objawiające się obrzękami, zaczerwienieniem i uczuciem ciepła. Reumatyzm jest często kojarzony z zapaleniem stawów, choć obecnie termin „reumatyzm” jest rzadko używany przez lekarzy. Wciąż natomiast używane są terminy takie jak „reumatoidalne” czy „reumatologiczne”. Osoby niezwiązane z medycyną używają słowa „reumatyzm” mając na myśli reumatoidalne zapalenie stawów, co jest chorobą stawów i tkanek łącznych. Termin „reumatyzm” jest często używany wymiennie ze słowem „artretyzm”, które oznacza dosłownie „zapalenie stawów”, ale obecnie stanowi zbiorczy termin dla różnych zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego, obejmującego ponad 100 różnych chorób. Reumatyzm występuje w dwóch formach: stawowej (atakuje stawy) i niestawowej (powiązanej na przykład z tkankami miękkimi).

Ze względu na to, że reumatyzm obejmuje wiele różnych schorzeń, objawy reumatoidalnego zapalenia stawów są zróżnicowane. Najczęściej są to ciepłe, opuchnięte stawy lub ich sztywność (która zazwyczaj pojawia się rano lub po długim czasie bez ruchu), zmęczenie, gorączka, brak apetytu. Pierwsze objawy zwykle dotyczą mniejszych stawów, takich jak te łączące palce z dłońmi czy stopy. Jeśli choroba postępuje, objawy mogą rozciągać się na nadgarstki, kolana, kostki, łokcie, biodra i ramiona. W większości przypadków objawy występują symetrycznie w tych samych stawach po obu stronach ciała.

Niestety, prawie połowa osób chorujących na reumatyzm (reumatoidalne zapalenie stawów), doświadcza objawów, które wykraczają poza stawy. Zmiany i bóle mogą pojawić się w innych strukturach niezwiązanych ze stawami, takich jak skóra, oczy, płuca, serce, nerki, ślinianki, tkanki nerwowe, szpik kostny czy naczynia krwionośne. Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów mogą mieć różne nasilenie i mogą pojawiać się i zanikać. Okresy nasilonych objawów nazywane są zaostrzeniami i przeplatają się z okresami remisji (spadku objawów), kiedy obrzęki i bóle są mniej intensywne lub całkiem ustępują. Jednak reumatoidalne zapalenie stawów jest poważną chorobą, która z czasem może prowadzić do deformacji stawów i utrudniać poruszanie się.

Reumatoidalne zapalenie stawów, nazywane czasem reumatyzmem lub artretyzmem, to przewlekła choroba zapalna, która może wpływać nie tylko na stawy. U niektórych osób stan ten może uszkodzić wiele różnych układów ciała, w tym skórę, oczy, płuca, serce i naczynia krwionośne. Dlatego konieczne jest szybka i prawidłowa diagnoza oraz leczenie, gdy pojawią się pierwsze objawy. Reumatoidalne zapalenie stawów często powoduje bolesny obrzęk, który z czasem może doprowadzić do erozji kości i deformacji stawów, a w ostateczności, w skrajnych przypadkach, może prowadzić do niepełnosprawności.