Latem uważaj na bezpieczeństwo swojego psa w samochodzie – kluczowe zasady i konsekwencje

Każdego roku, letni sezon przynosi tragiczne wydarzenia dotyczące zwierząt domowych, często zostawianych w samochodach. Policja i straż miejsca co roku przypominają o niezbędnych zasadach związanych z utrzymaniem naszych czworonożnych przyjaciół bezpiecznymi. Czy wiesz, co Ci grozi za pozostawienie psa w samochodzie? Czy przechodzień może interweniować lub wezwać pomoc?

Z czasem przybywa pytań, czy jest bezpieczne zostawiać psa (lub kota) w samochodzie podczas lata. Większość osób zgadza się, że zwierzę powinno być ze sobą zabrane, nawet jeśli moglibyśmy schłodzić wnętrze samochodu i dać mu miskę z wodą. Podczas upałów, nawet krótki postój może doprowadzić do szybkiego nagrzania pojazdu i braku dostatecznej cyrkulacji powietrza. Gdy samochód zostanie zaparkowany na pełnym słońcu, wnętrze pojazdu może szybko stać się śmiertelną pułapką dla twojego zwierzaka.

W bieżącym roku policja raz jeszcze zwraca uwagę na zasady dotyczące opieki nad zwierzętami. Na początku czerwca, 40-letnia kobieta z powiatu puckiego zostawiła swojego psa w zamkniętym samochodzie na parkingu w Słowińskim Parku Narodowym. Wyczerpane zwierzę zostało dostrzeżone przez świadków – szyba samochodu była uchylona, ale pies zdecydowanie miał trudności z oddychaniem i był widocznie odwodniony. Policja, na wezwanie świadków, postanowiła zbijać szybę, aby uwolnić psa. Po powrocie, właścicielka tłumaczyła, że zostawiła psa w samochodzie, ponieważ na terenie parku obowiązuje zakaz przeprowadzania psów. Policja nałożyła na nią mandat w wysokości 500 zł za narażanie psa na niebezpieczeństwo.

Zgodnie z art. 35 ust. 1a ustawy o ochronie zwierząt, posiadacz psa, który zostawił swojego czworonoga w zamkniętym, upalnym samochodzie, może zostać ukarany za znęcanie się nad zwierzęciem. Kary mogą sięgać mandatu w wysokości 500 zł, a nawet pozbawienia wolności do 2 lat. Warto pamiętać, że świadek takiego zdarzenia ma prawo interweniować, na przykład wybijając szybę samochodu. Jeżeli działają w stanie tzw. wyższej konieczności, nie będą ponosić odpowiedzialności za zniszczenie cudzej własności.

W przypadku dostrzeżenia takiej sytuacji, policja rekomenduje ocenę sytuacji i postępowanie zgodnie z zdrowym rozsądkiem. Jeżeli zwierzę wydaje się spokojne, ma dostęp do wody i uchylone okno, można poczekać i sprawdzić, czy właściciel wróci. Interwencja jest zalecana, gdy samochód jest zaparkowany na pełnym słońcu, zwierzę ciężko oddycha, nie porusza się lub jest nieprzytomne. Interweniować można także, gdy właściciel pojazdu przez dłuższy czas nie wraca. W takim przypadku powinno się wezwać pomoc – policji lub straży miejskiej. Czasami może okazać się konieczne wybicie szyby, uwolnienie zwierzęcia na własną rękę i umieszczenie go w cieniu oraz podanie mu wody.