Każdy z nas wie, że na giełdzie obraca się wielkimi pieniędzmi. Widzieliśmy to w hollywoodzkich filmach, gdzie bohaterowie zarabiali miliony albo tracili majątek życia. Choć w rzeczywistości takie historie zdarzają się rzadko, to giełda faktycznie stanowi szansę na osiągnięcie atrakcyjnych zysków. Wyjaśniamy, jak zacząć przygodę z giełdą i w co warto na niej inwestować.
Jak zacząć inwestować na giełdzie?
Inwestowanie na giełdzie jest zaskakująco proste. Wystarczy założyć konto maklerskie w zwykłym banku lub specjalnym banku inwestycyjnym, wpłacić na nie środki i je zainwestować. Oczywiście kluczowy jest nie tylko wybór tego, w co chcemy zainwestować, ale też właściwego brokera, który zapewni odpowiednie warunki. Jak tłumaczy Investopedia, warto upewnić się, że bank nie pobiera opłaty za przechowywanie akcji (tzw. custody fee) i faktycznie może pochwalić się prowizjami, które są atrakcyjne na tle konkurencji. Gdy już upewnimy się, że broker ma dla nas dobrą ofertę, możemy wreszcie zainwestować nasz kapitał. Tylko w co?
W co zainwestować na giełdzie?
Jeśli chodzi o aktywa, których kupno i sprzedaż umożliwia giełda akcje stanowią niekwestionowany numer jeden. To właśnie one cieszą się największym zainteresowaniem inwestorów, ale nie należy zapominać o obligacjach państwowych i korporacyjnych, jednostkach uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych oraz funduszach EFT, a także o rozmaitych derywatach, np. kontraktach futures. Każdy z tych instrumentów finansowych może przynieść duże zyski lub równie wielkie straty. Wszystko zależy od tego, jak zainwestujemy pieniądze.
Inwestowanie w obligacje państwowe
W praktyce dla początkujących inwestorów najlepszą opcją są albo akcje, albo obligacje państwowe. Te ostatnie wiążą się z najmniejszym ryzykiem, w końcu państwa niemal zawsze spłacają swój dług, ale też najmniejszym potencjalnym zyskiem, szczególnie w przypadku papierów dłużnych państw wysoko rozwiniętych. Zasadniczo warto potraktować obligacje jako niezbyt ryzykowne uzupełnienie portfolio.
Inwestowanie w akcje
Znacznie większy potencjalny zysk, ale i ryzyko oferują akcje przedsiębiorstw. W ich przypadku wszystko tak naprawdę zależy od tego, w jaki rodzaj spółki inwestujemy. Przykładowo duże firmy mają już dominującą pozycję na rynku i rzadko kiedy osiągają duże wzrosty, ale z reguły ich kurs pozostaje w stabilnym trendzie wzrostowym. Natomiast młode spółki, szczególnie startupy, mogą zrobić spektakularną karierę i zaliczyć gigantyczne wzrosty… Albo ponieść porażkę i całkowicie zbankrutować. Akcje są idealne na start przygody z giełdą, ale warto inwestować z głową, nie zapominając o ryzyku inwestycyjnym.