Jesteśmy różnymi ludźmi i jest to piękne, wszak co by było, gdybyśmy byli tacy sami? Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że wszyscy możemy wpływać na innych. Można nawet przypuszczać, że większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy.
O co chodzi?
Być może od razu pojawiło się pytanie, jak należy to rozumieć? Od razu odpowiadając, nie jest to pytanie, na które można jednoznacznie odpowiedzieć. Przede wszystkim trzeba pomyśleć o swoich zachowaniach. Zresztą najlepiej odnieść się do faktów – co się dzieje w przypadku pochwały? Czy osobie pochwalonej nie jest miło?
Oczywiście, że jest miło i można powiedzieć, że właśnie w tym rzecz. Warto też mieć na uwadze, że pochwała to przykład pozytywnego wzmacniania. Jak się pewnie domyślasz, możemy też wyróżnić negatywne oddziaływanie.
Pozytywnie i negatywnie
Skupmy się teraz na kolejnych przykładach. Skoro już pojawiła się pochwała, nie pozostaje nic innego jak kontynuować pozytywne wzmacnianie.
Pozytywnym wzmacnianiem jest choćby wymiana i co by nie mówić, wiele osób może to dziwić. Niemniej powodów do zdziwienia nie ma – wymiana oznacza respektowanie potrzeb drugiej osoby. Oczywiście nie można też zapomnieć o nagrodach. Ponadto pamiętaj o tym, że pozytywne wzmacnianie może mieć charakter werbalny i niewerbalny (wystarczy wziąć pod uwagę choćby uśmiech).
W ten sposób dochodzimy do negatywnych konsekwencji. Na wstępie należy zaznaczyć, że negatywne konsekwencje powinny mieć miejsce tylko w jednym przypadku – chodzi o brak efektów wynikających z pozytywnego wzmacniania. Do negatywnych konsekwencji zaliczamy sprecyzowane konsekwencje, brak nagród i nagradzanie swojego postępowania.
Musisz też pamiętać o tym, że w tekście masz ogólne przedstawienie sprawy. Wszystko musi zostać dokładnie przemyślane i przeanalizowane. Zresztą wystarczy wrócić do pierwszego zdania tego tekstu – nie jesteśmy tacy sami i co za tym idzie, różnie reagujemy.