Zimowe słońce może być silne, ale najczęściej towarzyszy mu również duży mróz, więc na stokach musimy być przygotowani na takie ewentualności – nie zawsze to oznacza, że musimy założyć na siebie kilka warstw ciepłych ubrań – wprost przeciwnie – zdecydowanie bardziej liczy się jakość niż ilość, ponieważ na stoku można zarówno zgrzać się, zmarznąć, jak i przemoknąć, co zazwyczaj kończy się przeziębieniem. Jak w takim razie ubrać się na stok?
Zamiast kilku par koszulek, bluz i kalesonów – bielizna termoaktywna
Najprościej mówiąc każdy zestaw ubrań na stok powinien składać się z trzech warstw, a każda z nich pełni nieco inne funkcje. Warstwa znajdująca się najbliżej ciała ma za zadanie przede wszystkim zapewniać właściwą termoregulację, która oznacza, że w przypadku spocenia się, wilgoć zostanie odprowadzona na tyle skutecznie, że bielizna nie stanie się mokra. Poza tym warstwa ta ma również chronić przed utratą ciepła. Najlepszym rozwiązaniem jest więc bielizna termoaktywna, która spełnia te wszystkie funkcje. Zamiast więc zakładać na siebie kilka par t-shirtów, lepiej postawić na jedną warstwę termoaktywną. Bywa, że dla niektórych jest to w zupełności wystarczające i bez obaw noszą na taki rodzaj bielizny ciepłe kurtki sportowe męskie i ewentualnie jedną bluzę oraz spodnie narciarskie.
Warstwa środkowa, czyli coś dla zmarzluchów
Ta warstwa całkowicie uzależniona jest od naszych osobistych preferencji, a także pogody. Jej zadaniem jest magazynowanie ciepła i docieplenie nas na tyle, abyśmy czuli się na stoku komfortowo. Co składa się na warstwę środkową? Są to zarówno T-shirty, bluzy polarowe, jak i kalesony czy getry założone dodatkowo na bieliznę termoaktywną. Tych elementów garderoby zależnie od tego, jak wielkimi jesteśmy zmarzluchami, możemy mieć dowolną ilość, więc dobieramy je subiektywnie. Zaletą tej warstwy jest także to, że część założonych ubrań możemy z powodzeniem zdjąć, jeśli zrobi nam się na stoku zbyt gorąco. Jak wyżej zostało wspomniane, niektórzy rezygnują z takich dodatków jak bluzy i wybierają tylko kurtki sportowe męskie.
Bezpośrednia ochrona przed warunkami atmosferycznymi
Trzecią warstwą, która ma najmniejszy kontakt z naszym ciałem, ale jest najbardziej narażona na zmienne warunki pogodowe, jest warstwa zewnętrzna, którą stanowią przede wszystkim wygodne kurtki sportowe męskie oraz spodnie narciarskie. W tym wypadku szczególnie ważna jest jakość, ponieważ nawet najmniejsze zaniedbanie będzie skutkowało tym, że pod kurtkę wtargnie nieprzyjemne zimno. Dlatego kurtki sportowe męskie są wyposażone w specjalne zabezpieczenia zamków, kieszeni, rękawów, posiadają kaptury i kołnierze, które skutecznie chronią każdą część ciała przed intensywnym wiatrem, śniegiem i chłodem. Ponadto są one uszyte z materiałów, które zapewnią nam także ochronę przed przemoknięciem. Pamiętajmy także, aby na stok zabrać ciepłe i nieprzemakalne rękawiczki, ciepłą i przylegającą do głowy czapkę, na przykład kominiarkę, a zamiast szalika znacznie bardziej praktyczniejszy komin. Tak zabezpieczeni nie musimy obawiać się przeziębienia!