Jednym z głównych sprawców raka szyjki macicy jest wirus o nazwie Human Papilloma Virus (HPV). Jest to patogen, który przenoszony jest drogą seksualną, zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Należy jednak podkreślić, że tylko u kobiet ten wirus może prowadzić do rozwoju jednego z najgroźniejszych nowotworów – raka szyjki macicy. Ryzyko zakażenia tym wirusem dotyczy wszystkich kobiet niezależnie od wieku czy statusu społecznego, ponieważ infekcja może nastąpić nawet przez bezpośredni kontakt skóry z osobą zarażoną.
Dane statystyczne wskazują, że aż 75% kobiet, które są aktywne seksualnie, doświadczy infekcji HPV przynajmniej raz w swoim życiu.
Wirus HPV ma wiele odmian, lecz dwa specyficzne typy – 16 i 18 – są odpowiedzialne za ponad 70% przypadków nowotworu szyjki macicy. Szacunki naukowców pokazują, że co druga osoba na świecie w trakcie swojego życia będzie miała styczność z tym wirusem. Na szczęście w większości przypadków infekcja zostaje pokonana przez organizm człowieka w przeciągu kilku pierwszych miesięcy.
Większość przypadków infekcji wirusem HPV dotyczy kobiet w wieku od 16 do 26 lat i zazwyczaj te infekcje ustępują spontanicznie. Jednakże, u kobiet powyżej 26 roku życia obserwuje się większą tendencję do utrzymywania się zakażenia onkogennymi typami wirusa, co może prowadzić do raka szyjki macicy.