W ostatnim czasie najważniejszym tematem (a przynajmniej można odnieść takie wrażenie) jest pandemia. Nie chodzi o krytykę mediów, aczkolwiek warto pamiętać o tym, że są różne wirusy. Co więcej, są różne problemy i z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że o wielu nie mamy pojęcia.
Fobia społeczna
Tematem tego tekstu jest fobia społeczna – pewnie wiele osób zadaje sobie pytanie, o co chodzi? Przede wszystkim należy odnotować, że jesteśmy różni. Najprostszy przykład – są osoby, które nie lubią być w centrum uwagi. Niektórzy mogą twierdzić, że jest to dziwne, ale prawda jest taka, że nie ma się czemu dziwić. Niemniej pora na kolejne pytanie – kiedy zaczynają się powody do niepokoju?
Trudno mówić o szczegółach, ale można pokusić się o pewne przypuszczenia. Do niepokojących objawów możemy zaliczyć lęk przed kontaktami społecznymi czy strach przed negatywną oceną. Bardzo ważne jest też to, że w fobii społecznej pojawiają się błędy w myśleniu – świetnym przykładem jest zastanawianie się nad tym, jak mnie oceniono. Oczywiście jest to cecha, która może okazać się niemożliwa do zauważenia – wszystko zależy od tego, czy dochodzi do dzielenia się myślami. Warte podkreślenia jest też to, że fobia społeczna to nie jest coś, co zdarza się rzadko. Jest dokładnie odwrotnie – zaburzenie to zalicza się do najbardziej popularnych – można usłyszeć, że problem ten dotyczy co pięćdziesiątej osoby mieszkającej w Europie.
Leczenie fobii społecznej
Jeżeli cierpisz (możesz cierpieć) na fobię społeczną pamiętaj, że zaburzenie to jest wyleczalne. Istotne jest też to, że w pierwszej kolejności należy udać się do psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Obecnie uważa się, że najskuteczniejszą formą leczenia jest terapia poznawczo-behawioralna. Celem tej terapii jest przyjrzenie się emocjom i myślom. Każdy człowiek powinien wiedzieć, jak należy interpretować określone sygnały.