Jakie jest pierwsze skojarzenie z osobą, która zachowuje się agresywnie? Czy nie jest tak, że pierwszym skojarzeniem są problemy zdrowotne? Na pewno mowa o temacie, nad którym wypada się zastanowić.
Celem jest zrozumienie!
Warto od razu dodać, że nie chodzi w tym momencie o usprawiedliwianie kogoś. Można też powiedzieć, że wszystko sprowadza się do zrozumienia – kiedy człowiek rozumie sytuację, możemy mówić o szansie na podjęcie dobrej decyzji.
Zacznijmy od zdefiniowania problemu – o agresji mówi się często, ale nie oznacza to tego, że to coś, co ludzie są w stanie zdefiniować. Weźmy sobie pod uwagę spowodowanie szkody, czyli to, co jest efektem agresji – celem jest spowodowanie szkody fizycznej lub psychicznej. Ważne jest też to, że mowa o zachowaniu ukierunkowanym i intencjonalnym (na zewnątrz lub wewnątrz).
Poszukiwanie przyczyny
W ten sposób dochodzimy do pytania zawartego w tytule, czyli dlaczego jesteśmy agresywni? Udzielenie odpowiedzi na to pytanie jest możliwe wyłącznie przez specjalistów.
Sytuacja wygląda tak, że są różne możliwości – wystarczy powiedzieć, że w grę wchodzą konflikty psychologiczne, zaburzenia psychiczne czy choroby somatyczne. Jakby tego było mało, można usłyszeć teorię, zgodnie z którą agresja może okazać się wrodzona. Warto też od razu oprzeć się na jakimś przykładzie – agresja może skutkować choćby kłopotami rodzinnymi. Co więcej, często można zauważyć, że jakieś zachowania przenoszone są z jednej osoby na drugą. Dobrze również pamiętać o agresji nastolatków – agresja nastolatków może wynikać z okresu dojrzewania.
Nie wszyscy jesteśmy tacy sami i warto byłoby brać to pod uwagę.