Zastanawiasz się nad tym, czy coś jest nie tak z koncentracją? Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że kłopoty z koncentracją są czymś jak najbardziej możliwym. Niemniej jednak jest to problem – problem, któremu dobrze byłoby zaradzić.
Czym jest koncentracja?
Zacznijmy od definicji koncentracji – wypada wiedzieć, z czym ma się do czynienia. O koncentracji można pewnie mówić długo, ale wystarczy, że zapamiętamy, iż chodzi o skupienie, ześrodkowanie uwagi i skierowanie się na coś konkretnego. Tym czymś może być choćby myśl, przedmiot czy zagadnienie.
Przyczyny problemów z koncentracją
O przyczynach problemów z koncentracją można rozmawiać bardzo długo – weźmy sobie za przykład przepracowanie. Kiedy człowiek jest przepracowany, trudno nad wszystkim panować i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Niemniej jest to przykład oczywisty – coś, co nie powinno wzbudzać żadnych zastrzeżeń. Z drugiej strony problem może stanowić choćby uwarunkowanie genetyczne, czego dowodem jest np. temperament. Można też powiedzieć, że przyczyny kłopotów mają charakter złożony i niejednokrotnie występują wspólnie.
Jak poprawić koncentrację?
Zadajesz sobie pytanie, co należy zrobić, aby koncentracja uległa poprawie? Niektórzy mogą odnieść wrażenie, że poprawa koncentracji to trudne zadanie, ale sytuacja jest bardziej skomplikowana. Wystarczy powiedzieć, że niektóre doświadczenia sugerują, iż dobrym pomysłem jest żucie gumy. Trzeba jednak przyznać, że mowa o niejasnym mechanizmie. Rozwiązaniem może okazać się też muzyka, aczkolwiek nie każda. Krótko mówiąc, niektóre rodzaje powolnej muzyki wpływają na skupienie. Istotne jest też to, że możemy mówić tylko o krótkotrwałej poprawie. Bardzo ciekawe jest też to, że za przykład może posłużyć otoczenie. To nawiązanie do doświadczenia, które wykazało, że silnie udekorowane ściany mogą pogarszać koncentrację uczniów i co za tym idzie, także osiągane wyniki.