Zdarza się, że krew człowieka nieoczekiwanie miesza się z wydzieliną nosową. Możliwe przyczyny tego zjawiska są różne. Najczęściej jest to wynik podrażnienia wrażliwej błony śluzowej nosa przez takie czynniki jak infekcje, suchość w nosie lub zanieczyszczenie powietrza. Inne potencjalne przyczyny to polipy, ciało obce w nosie czy uraz. Nie jest wykluczone również, że skrzepy krwi w wydzielinie z nosa mogą być symptomem choroby systemowej. Na przykład, krwawy katar może być oznaką nadciśnienia tętniczego, zaburzeń krzepliwości krwi lub nawet nowotworów.
Możemy podzielić przyczyny krwawego kataru na dwa typy – miejscowe i ogólnoustrojowe. Miejscowe są wynikiem chorób lub stanów występujących bezpośrednio w jamie nosowej, takich jak polipy przegrody nosa krwawiące, urazy, suchość błony śluzowej nosa czy guzy w jamie nosowej. Z drugiej strony, przyczyny systemowe są związane z chorobami ogólnymi, takimi jak infekcje, choroby naczyniowe, zaburzenia krzepliwości krwi, nadciśnienie tętnicze, czy niedobory witamin.
W niektórych przypadkach, krew w wydzielinie nosowej może pochodzić z zatok i być symptomem choroby zatok przynosowych, na przykład guza. W takich sytuacjach konieczne jest zbadanie źródła krwawienia poprzez pomiar ciśnienia tętniczego i wykonanie koagulogramu. Diagnostyka powinna również zawierać tomografię komputerową głowy, szczególnie jeżeli podejrzewamy obecność guza. Krwawy katar często wiąże się ze strupami i skrzepami krwi w nosie, uczuciem zatkania nosa oraz pogorszeniem węchu. Nitki krwi w katarze zazwyczaj nie są objawem poważnej choroby, jednak zawsze warto wykluczyć występowanie chorób systemowych.
Przeważnie krwawy katar jest wynikiem miejscowych podrażnień delikatnej błony śluzowej nosa, co prowadzi do uszkodzenia małych naczyń i krwawienia. Katar i krew z nosa bywają często efektem infekcji górnych dróg oddechowych. Mechaniczne usuwanie wydzieliny z nosa („wydmuchiwanie”) może prowadzić do mechanicznego uszkodzenia cienkich naczyń powierzchownie umieszczonych, co skutkuje pojawieniem się krwi w katarze.
Uszkodzenia błony śluzowej nosa mogą być również spowodowane przez chemiczne zanieczyszczenia powietrza lub ekstremalne temperatury. Te czynniki mogą prowadzić do termicznych urazów. Osoby mieszkające na dużej wysokości, wrażliwe na niskie ciśnienie atmosferyczne, przebywające w zanieczyszczonym środowisku lub pomieszczeniach z niewłaściwą wilgotnością powietrza – np. klimatyzowane biura, gdzie często występuje suchość w nosie – są szczególnie narażone na krwawienie z nosa.
Do lokalnych przyczyn krwawego kataru należą zabiegi chirurgiczne na nos i zatoki przynosowe, które mogą prowadzić do wystąpienia gęstego kataru z krwią. Często towarzyszą mu skrzepy krwi w nosie, upośledzenie drożności nosa, pogorszenie węchu, a nawet ból. Inne przyczyny to polipy przegrody nosa krwawiące lub złośliwe guzy w jamie nosowej. W takim przypadku częste objawy to zatkanie jednej nozdrzy, uczucie pełności w nosie, uczucie nacisku w głowie, obrzęk policzka, ból głowy, krwisty katar, porażenie nerwów czaszkowych, utrata masy ciała, a także utrata węchu i smaku.
Często przyczyna kataru z krwią jest nieznana, zwłaszcza u młodszych pacjentów. Katar z krwią u dzieci zazwyczaj pojawia się spontanicznie i bez konkretnej przyczyny. Zazwyczaj jest łagodny i krwawienia z nosa mają tendencję do nawracania. Objawy ustępują wraz z wiekiem. Jednakże katar z krwią z jednej nozdrzy u dzieci może być oznaką obecności ciała obcego w nosie. Krew w wydzielinie nosowej może też być skutkiem urazu, np. złamania przegrody nosa lub kości nosa.