Charakterystyka toksycznej przyjaźni: jakie są oznaki i jak rozpoznać fałszywego przyjaciela?

Toksyczna przyjaźń jest typem relacji, które zamiast dostarczać poczucia bezpieczeństwa, radości i wsparcia, wywołuje negatywne emocje, takie jak frustracja i stres. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak odróżnić prawdziwą przyjaźń od toksycznej? Czy wiesz, jakie mogą być typowe zachowania fałszywego przyjaciela? Poniżej przedstawiamy osiem sygnałów, które mogą pomóc Ci to rozpoznać.

Każdemu z nas może zdarzyć się nawiązać toksyczną relację – niezależnie od etapu życia. Zdiagnozowanie takiej relacji może okazać się trudne, zwłaszcza gdy ta przyjaźń jest długotrwała i mocno zakorzeniona w naszym życiu. Jak więc zidentyfikować toksycznych przyjaciół?

Przyjaźń należy do najważniejszych relacji w naszym życiu. Zdrowa przyjaźń daje nam poczucie wsparcia, bezpieczeństwa i radości, a prawdziwy przyjaciel to osoba, na którą możemy polegać w każdych okolicznościach, nawet tych najtrudniejszych.

Niestety, nie zawsze relacje, które uważamy za przyjaźnie, faktycznie nimi są. Czasami przyjaźń może przerodzić się w toksyczną relację, która przynosi więcej szkody niż korzyści. Poniżej przedstawiamy kilka sygnałów, które mogą wskazywać na to, że Twoja przyjaźń jest toksyczna.

W zdrowej przyjaźni obie strony zobowiązane są do wzajemnego wsparcia, wymiany energii i pomocy. Jeżeli czujesz, że Twoje wsparcie jest jednostronne i mimo Twojego pełnego zaangażowania dla przyjaciela, jego problemy są lekceważone lub ignorowane, to jest to pierwszy sygnał toksycznej relacji.

Jeśli Twoja przyjaciółka reaguje w sposób nieprzewidywalny – czasem jest bardzo emocjonalna i obraża się bez powodu, innym razem krzyczy, a jeszcze innym jest nadmiernie uprzejma – możesz czuć się zdezorientowany. Niestety taki rollercoaster emocjonalny jest bardzo męczący i może świadczyć o tym, że znajdujesz się w toksycznej relacji.