Świat zdrowej żywności pełen jest nowych trendów i innowacyjnych produktów, które cieszą się dużą popularnością. Nie powinniśmy jednak zapominać o klasycznych przepisach, które od lat służą naszemu zdrowiu i urodzie, takich jak bulion. To nie tylko smaczny dodatek do diety, ale także prawdziwa kopalnia różnego rodzaju składników odżywczych, korzystnie wpływających na kondycję naszych jelit, kości, stawów, skóry, włosów oraz paznokci.
Jak podkreśla Natalia Dziok, ekspertka w dziedzinie dietetyki i specjalistka z firmy Crockpot produkcją wolnowarów i multicookerów, warto zwrócić uwagę na bulion jako źródło kolagenu, niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania wielu aspektów naszego zdrowia. W szczególności istotna jest rola kolagenu w utrzymaniu zdrowia jelit – narządu nazywanego często „drugim mózgiem”.
Praca naszych jelit ma bezpośredni wpływ na samopoczucie, emocje, zdolność radzenia sobie ze stresem i skłonność do depresji. Dodatkowo 75% komórek limfatycznych, które tworzą nasz układ odpornościowy, znajduje się właśnie w jelitach. Bulion dostarcza aminokwasów takich jak glicyna i prolina, które są niezbędne do produkcji kolagenu i pomagają w regeneracji wewnętrznej warstwy przewodu pokarmowego.
Kolagen zawarty w bulionie może również działać korzystnie na jelita poprzez regenerację i uszczelnianie ściany jelita oraz działanie antyoksydacyjne. Działa to pozytywnie na zdrowie jelit i flory bakteryjnej, co z kolei poprawia przyswajanie składników odżywczych i zwiększa ochronę przed patogenami.
Warto zwrócić uwagę na rolę, jaką pełni bulion w utrzymaniu zdrowia skóry. Gotowany na wolnym ogniu z kości i skórek zwierzęcych dostarcza pokarmowego kolagenu, który stymuluje produkcję kolagenu przez nasz organizm. W rezultacie może dojść do zwiększonej syntezowania kwasu hialuronowego, który ma pozytywny wpływ na skórę. Kiedy naturalna produkcja tego kwasu przez organizm maleje z wiekiem (po 25 roku życia), regularne spożywanie bulionu może pomóc w utrzymaniu nawilżenia skóry i zapobieganiu powstawaniu zmarszczek.