Władze lokalne mogą oczekiwać bezzwrotnej pomocy finansowej w celu przywrócenia do stanu używalności i naprawy mieszkań komunalnych, które ucierpiały podczas powodzi. Poprzez to wsparcie, jednostki samorządu terytorialnego będą w stanie skuteczniej zaspokajać potrzeby mieszkaniowe swoich obywateli, którzy stracili swoje domy.
Bezzwrotna pomoc dla samorządów
Samorządy, które poniosły straty z powodu powodzi, otrzymają finansową pomoc z Funduszu Dopłat. Te środki zostaną wykorzystane do budowy nowych domów dla poszkodowanych, a także na renowację uszkodzonych mieszkań komunalnych. Ponadto, pomoc będzie również kierowana do Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych oraz Towarzystw Budownictwa Społecznego, które współpracują z samorządami w procesie odbudowy lokalnej infrastruktury mieszkaniowej.
Kiedy wsparcie wynosi 100 proc., a kiedy 70 proc.?
Pełne wsparcie finansowe w wysokości 100 proc. zostanie przekazane na budowę nowych mieszkań komunalnych. Co do napraw już zamieszkałych mieszkań komunalnych, finansowanie będzie obejmować do 70 proc. kosztów (w przypadku współpracy z Funduszem Termomodernizacji i Remontów) albo 100 proc. kosztów bez zaangażowania dodatkowych środków TERMO. Dla renowacji mieszkań należących do SIM i TBS, dotacja wyniesie do 70 proc. kosztów dla lokali, które zostały wcześniej wybudowane przy udziale Funduszu Dopłat lub rządowych programów preferencyjnych.
Na jakie cele samorządy mogą przeznaczyć fundusze?
Pieniądze, które otrzymają, umożliwią samorządom:
konstrukcję nowych budynków mieszkalnych,
renowację nieużytkowanych nieruchomości należących do gmin,
modyfikację budynków usługowych lub przemysłowych na mieszkania,
nabywanie mieszkań (oprócz kosztów związanych z ziemią, które nie są objęte dofinansowaniem).
Premie na renowacje dla wspólnot i spółdzielni
Oprócz pomocy dla samorządów, program przewiduje także wsparcie dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które ucierpiały w wyniku powodzi. W ramach zmienionego programu TERMO, kwota premii remontowej została podniesiona z 25 proc. do 50 proc. kosztów remontu, a w przypadku budynków zabytkowych – do 60 proc.
Te bonusy mogą być wykorzystane na renowację tzw. powierzchni wspólnych, takich jak schody, piwnice, fasady, instalacje, okna i drzwi. Bank Gospodarstwa Krajowego będzie zarządzał premiami.