Awokado – bezcenne źródło zdrowia i broń przeciw chorobom cywilizacyjnym

Awokado, nazywane potocznie aligatorową gruszką (Persea gratissima L.), bez wątpliwości zasługuje na miano owocu zdrowia. Stanowi ono efektywny środek profilaktyczny w walce z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak cukrzyca czy problemy z układem krążenia. Dodatkowo, spożywanie awokado sprzyja procesom odchudzania i wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Czy są jednak inne korzyści płynące z konsumpcji tego egzotycznego owocu?

Awokado jest nietypowe wśród innych owoców ze względu na wysoką zawartość tłuszczu. Nie są to jednak tłuszcze dowolne – są to jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezbędne dla naszego organizmu i odgrywają kluczową rolę w prewencji chorób cywilizacyjnych. Dzięki nim, awokado jest często rekomendowane jako element diety osób zmagających się z cukrzycą oraz problemami sercowo-naczyniowymi.

Zaliczane do grupy egzotycznych owoców pestkowych, awokado staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Jest dostępne przez cały rok, dzięki jego wyjątkowym właściwościom przechowalniczym (dojrzewa nawet do 8 miesięcy). W polskich sklepach najczęściej można spotkać odmianę hass z charakterystyczną fioletowo-czarną skórką i delikatnym orzechowym smakiem, doskonale pasującym do sałatek czy past. Na rynku dostępne są także awokado odmiany Fuerte z zieloną, lśniącą skórką. Owoce te są uprawiane przede wszystkim w Meksyku, Ameryce Środkowej i Południowej oraz Izraelu.

Dla owoców, awokado jest rekordzistą pod względem zawartości tłuszczu – od 15 do 30%. W 100g owocu znajdziemy tylko 7,4g cukrów i 2g białka. Tłuszcz stanowi około 15,3g, a zawartość wody to 74,3g. Awokado dostarcza nam 169 kcal na każde 100g produktu, co czyni go doskonałym źródłem energii. Ponadto, owoce te są bogate w błonnik pokarmowy – aż 3,3g na 100g produktu!

Awokado to prawdziwy skarbnica witamin C, E i A (potężnych antyoksydantów), witamin z grupy B, jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, lutetyny i zeaksantyny, kwasu asparaginowego i glutaminowego, potasu oraz magnezu. Znajdziemy w nim również beta-karoten, fitosterole i błonnik pokarmowy. Wszystkie te składniki sprawiają, że awokado pomaga utrzymać młody wygląd i zdrową skórę. Producenci kosmetyków często wykorzystują te owoce w swoich produktach, a awokado jest także stosowane w leczeniu różnych schorzeń skóry, takich jak trądzik.