Naturalne ruchy konia dostarczają pacjentowi około 1500 bodźców motorycznych na kwadrans, wykonując średnio 100 kroków na minutę. Te bodźce przekazywane są przez miednicę konia i mają niezwykle pozytywny wpływ nie tylko na zdolności motoryczne pacjenta, ale także na jego stan psychiczny. Pacjent, podczas utrzymania równowagi na grzbiecie konia, uczy się prawidłowej postawy ciała. Interakcja z koniem stymuluje zmysły pacjenta, od wzroku i dotyku po głębokie poczucie orientacji ciała.
Doświadczeni terapeuci są w stanie skutecznie wykorzystać różnorodność ruchu konia oraz zmieniać pozycję jeźdźca w celu osiągnięcia zamierzonych korzyści neurologicznych i sensorycznych. Hipoterapia wzmacnia mięśnie, poprawia koordynację ruchową, elastyczność, siłę i wytrzymałość. Może również przynieść ulgę w spazmach i poprawić koordynację wzrokowo-motoryczną. Z biegiem czasu obserwuje się korektę nieprawidłowych nawyków ruchowych.
Hipoterapia umożliwia pacjentom zwiększenie kontroli nad kręgosłupem, poprawienie ogólnej sprawności ruchowej, doskonalenie komunikacji i przekazu bodźców nerwowych. Ta forma terapii ma kompleksowy wpływ na pacjentów, wpływając nie tylko na ich zdrowie fizyczne, ale także na emocje, empatię, koncentrację i samoocenę.