Zmiana źródeł ogrzewania: Ekoalternatywy dla tradycyjnego węgla

Węgiel, chociaż przez wiele lat był kluczowym materiałem opałowym, nie jest zasobem trwałym. Najnowsze prognozy pokazują, że globalne rezerwy węgla mogą się wyczerpać już za 30-40 lat. W 2022 roku Polska doświadczyła realnej niedostępności tego surowca, pomimo faktu, że węgiel został określony przez prezydenta Andrzeja Dudę jako „strategiczny surowiec”. Niewystarczające dostawy węgla wynikały z wysokich kosztów eksploatacji oraz przerwania przesyłów z Rosji. Powyższe problemy tylko podkreślają konieczność poszukiwania alternatywnych źródeł ogrzewania. Warto również dodać, że korzystanie z węgla ma wiele negatywnych aspektów, takich jak degradacja jakości powietrza, konieczność utrzymania kotłowni, brudzenie podczas palenia czy ciężkie przenoszenie materiału opałowego do kotłowni.

Jakie są alternatywne metody ogrzewania domu? Na to pytanie odpowiada nawet Górny Śląsk – region zdecydowanie kojarzony z górnictwem węglowym. Mimo, że niektóre rodziny, zwłaszcza te z tradycjami górniczymi, wciąż mają wątpliwości co do alternatyw dla węgla, to jednak niedobory tego surowca w 2022 roku przekonały wielu do poszukiwania innych rozwiązań. Niektórzy motywują się kwestiami ekologicznymi, inni cenią sobie wygodę. Okazuje się bowiem, że alternatywne metody ogrzewania domu eliminują wiele problemów związanych z węglem.

Jednym z najbardziej ekologicznych alternatywnych źródeł ciepła jest pompa ciepła. Wykorzystuje ona odnawialne źródła energii (OZE) takie jak ciepło ziemi (pompa ciepła gruntowa) czy powietrza (pompa ciepła powietrzna lub typu powietrze-woda). Niezależnie od typu pompy ciepła, zasada jej działania jest podobna i polega na przemianie energii cieplnej z wybranego Źródła OZE na ciepło potrzebne do ogrzewania budynku.

Drugim z alternatywnych źródeł ciepła w domu jest gaz. Instalacja gazowa jest wszechstronna i umożliwia nie tylko ogrzewanie pomieszczeń i podgrzewanie wody użytkowej, ale również obsługę kuchenki gazowej oraz piekarnika gazowego. Praca kotła gazowego opiera się na podgrzewaniu wody przepływającej przez wymiennik ciepła, dzięki czemu umożliwia ogrzewanie domu. Co więcej, kocioł gazowy może być zainstalowany nie tylko w kotłowni, ale również w innych pomieszczeniach domu.

Na rynku dostępne są też urządzenia łączące cechy obydwu powyżej wymienionych alternatywnych źródeł ciepła, czyli hybrydowe pompy ciepła. Działają one na zasadzie standardowej pompy powietrze-woda, ale mogą być wspomagane pracą kotła gazowego, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.