Aparaty ortodontyczne, które są narzędziami służącymi do poprawy ustawienia zębów w jamie ustnej, mogą nieświadomie wpływać na proces żucia. Zęby odgrywają kluczową rolę w naszej jamie ustnej, ponieważ są odpowiedzialne za gryzienie i przeżuwanie pokarmów. Zdrowe zęby są więc niezbędne dla prawidłowego procesu jedzenia. Tradycyjne modele aparatów ortodontycznych wykonane z metalu często wymagają unikania pewnych rodzajów pokarmów, które mogą je uszkodzić lub spowodować ich rozregulowanie. Istotne jest jednak zrozumienie, że wiele zależy od typu aparatu i jego konstrukcji. Istnieją także aparaty, które podczas spożywania posiłków nie powodują dyskomfortu, bowiem można je wtedy zdjąć.
Gdy mówimy o ograniczeniach w jedzeniu związanych z noszeniem aparatu ortodontycznego, najczęściej mamy na myśli tradycyjne modele z metalowymi zamkami, które są permanentnie mocowane do zębów. Ważnym aspektem jest tutaj również to, że stałe aparaty ortodontyczne mogą utrudniać utrzymanie higieny jamy ustnej, ponieważ mogą zatrzymywać cząsteczki pokarmu, które następnie osadzają się na ich elementach. Dlatego zaleca się ograniczenie spożycia produktów o wysokiej zawartości cukru, który sprzyja rozwojowi próchnicy. Do innych produktów, które powinno się unikać podczas noszenia tradycyjnego aparatu, należą twarde warzywa i owoce takie jak jabłka czy marchewki, orzechy, twarde pieczywo, toffi oraz ciągnące się słodycze takie jak krówki czy gumy do żucia. Ograniczenia te są związane z ryzykiem uszkodzenia i rozregulowania aparatu, co wymaga niezwłocznego odwiedzenia gabinetu ortodontycznego.
Nie każdy model aparatu ortodontycznego ma zamki stałe montowane na zębach. Niektóre aparaty mają inną konstrukcję, zwłaszcza te ruchome, które pozwalają na większą swobodę podczas jedzenia. Teraz praktycznie w każdym większym mieście można podjąć leczenie za pomocą nakładek zdejmowanych na czas posiłków. Najbliższy gabinet można znaleźć wpisując w wyszukiwarkę frazę „ortodonta Kraków” lub dowolną inną nazwę miasta.
Ruchome typy aparatów ortodontycznych, które są zdejmowane przed jedzeniem, nie wpływają na wybór spożywanych pokarmów. Takie nakładki prostujące zdejmuje się przed każdym posiłkiem i piciem czegokolwiek poza wodą. W ten sposób nie tylko sam aparat jest chroniony przed ewentualnymi uszkodzeniami, ale również zapobiega to gromadzeniu się resztek pokarmu na zębach. Higiena jamy ustnej nie jest utrudniona, ponieważ nakładki ortodontyczne zdejmuje się przed czynnościami takimi jak mycie zębów czy nitkowanie.