Czy zastanawialiście się kiedyś, jak ludzie się leczyli? Można przypuszczać, że jest to temat, który może zaskakiwać. Co więcej, nie chodzi w tym momencie o spekulacje, czego dowodem jest próba odtworzenia starodawnych leków.
Wrocławscy naukowcy
Chęć odtworzenia starodawnych leków to zadanie, którego podjęli się naukowcy z Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Wrocławskiego. Wiemy też, że chodzi o leki wykorzystywane w XVI-XVIII wieku. Dobrze też mieć na uwadze, że jest zbyt wcześnie na to, aby nastawiać się na wyjątkowe odkrycie. Krótko mówiąc, naukowcy chcą sprawdzić, czy te lekarstwa mogą okazać się przydatne. Do wielkich odkryć droga jest bardzo daleka.
Wypada też zdawać sobie sprawę z tego, że mowa o projekcie finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki. Projekcie, który ma pozwolić (na początku) na odtworzenie Teriaku. Teriak to lek, który miał chronić przed wszelką zarazą – brzmi interesująco, prawda? Warto również wiedzieć, że jest to lek, który wzbudzał zainteresowanie nie tylko w Polsce. Wystarczy powiedzieć, że mowa o czymś, co cieszyło się popularnością w praktycznie całej Europie. Ważne jest też to, że ochrona przed wszelką zarazą przekładała się na to, iż lek brano profilaktycznie.
Będzie się działo!
Nie wiemy, czego mamy się spodziewać, ale raczej na nudę nie będziemy mogli narzekać. Warto też pamiętać o tym, że ewentualny sukces (cokolwiek to będzie oznaczać) może mieć przełożenie na kontynuację prac. Świat się zmienia, ale nie oznacza to tego, że należy zapomnieć o przeszłości – przeszłość też ma znaczenie.